Využíva liečebný účinok rôznych foriem elektrickej energie, jej využitie je
možné i pre účely elektrodiagnostiky. Na aplikáciu sa využívajú početné
moderné elektronické prístroje. Elektroliečba v prevažnej miere využíva
svoje analgetické účinky, často zlepšuje krvnú cirkuláciu a výživu tkanív, tlmí
zápalovú aktivitu a uľahčuje tak ľahšiu úpravu pohybových funkcií. Trvanie
väčšiny elektroliečebných procedúr je 15 minút.
a) Galvanoterapia (galvanizácia, ionoforéza, štvorkomorový kúpeľ) využíva
prietok galvanického (jednosmerného) prúdu tkanivom, ktorý vyvoláva
aktívnu hyperémiu, pôsobí na zlepšenie metabolizmu tkanív, zmenšenie
opuchov a výpotkov, zmierňuje bolesti. Procedúra je indikovaná u všetkých
bolestivých stavov pohybového ústrojenstva, a to úrazového, zápalového
i funkčného pôvodu, okrem prítomnosti kovových materiálov v dráhe prúdu
a porúch citlivosti. Aplikuje sa ako jednoduchá hĺbková galvanizácia
(s využitím ochranných roztokov pre katódu a anódu), alebo ako ionoforéza
(jednou z presne definovaných elektród je do povrchových vrstiev
aplikovaná niektorá liečivá látka, ktorá je pripravená vo forme ionového
roztoku, napríklad ionoforéza prokaínová, kalciová, hyaluronidázová,
jodidová, salicylová), alebo ako končatinový galvanický kúpeľ (známy tiež
ako hydrogalvan či dvoj- alebo štvorkomorový kúpeľ). Aplikácia
galvanického prúdu sa robí vo vodnom prostredí, keď sú končatiny
ponorené každá v samostatnej vaničke, zapojené ku katóde alebo anóde.
Záporná elektróda vyvoláva skôr zvýšenie nervovej dráždivosti, kladná
elektróda má skôr upokojujúci účinok. Zapojenie horných končatín na anódu
a dolných na katódu pôsobí ako zostupná, upokojujúca galvanizácia,
opačné zapojenie je typické pre vzostupnú galvanizáciu s tonizačným
efektom.
b) Ultrazvuk využíva elektrickú energiu vysokofrekvenčných prúdov, ktoré sú konvertované na energiu mechanickú a tepelnú. Ultrazvuk je pozdĺžne mechanické vlnenie s frekvenciou 0,75 – 3 MHz (najčastejšie 0,8 – 1,2 MHz) a intenzitou maximálne do 3 W/cm2. Asi 30% tejto mechanickej energie, ktorá vyvoláva nejakú formu mikromasáže tkanív, sa mení na teplo. Ultrazvuk podporuje excitáciu molekúl a následne i chemické reakcie, zlepšuje prekrvenie a výživu tkanív, podporuje tkanivovú difúziu, má spazmolytický, resorpčný a analgetický a antispazmodický účinok. Hĺbka účinku sa pohybuje medzi 2 – 6 cm. Ultrazvuk však vyvoláva i vzdialené reflexné účinky. Základnou aplikačnou formou je kontinuálna alebo pulzná aplikácia, kontakt hlavice prístroja s tkanivom musí byť udržovaný kontaktným médiom (parafínový olej či vodivý gel), existujú aj hlavice pre subaquálnu aplikáciu. Miesto aplikácie predpisuje lekár, v zásade sa aplikuje buď do miesta bolesti alebo do príslušného segmentu, na príslušný miechový koreň alebo v priebehu nervu.
c) Interferenčné prúdy pôsobia na princípe využitia interferencie dvoch strednefrekventných prúdov priamo v tkanive, pričom jeden okruh má frekvenciu konštantnú a druhý voliteľne kolísavú. Výhodou je ľahšie prekonávanie kožného odporu tkaniva, dobrá tolerancia pre malé senzitívne i motorické dráždenie a dosiahnutie efektu interferencie i v hĺbke tkaniva. Pôsobí priamo na svaly, nervy, zlepšuje prekrvenie (hyperémiu) a výživu tkaniva, na efekte sa podieľa predovšetkým vazodilatácia, analgézia a tonizácia tkanív. Podľa nastavenia frekvencie a jej modulácie možno dosiahnuť buď účinky motoricky dráždivé (až k navedeniu svalovej gymnastiky), alebo naopak docieliť ústup zvýšeného svalového napätia či navodiť výraznejší účinok analgetický a spazmolytický, alebo striedavo dráždiaci a tlmivý účinok podieľajúci sa na rezorpcii opuchov a výpotkov. Procedúru ordinuje lekár, stanoví lokalitu a potrebné parametre.
d) Diadynamické prúdy sú zmiešanými prúdmi, ktoré využívajú účinky súčasnej aplikácie galvanického a faradického či iného impulzného prúdu. Touto kombináciou sa účinky jednotlivých druhov prúdu zlučujú, predovšetkým účinok hyperemizačný a analgetický. Na galvanickú zložku prúdu nastupuje zložka impulzná. Sínusové impulzné prúdy majú účinok inhibičný alebo facilitačný, čo záleží na frekvencii, intenzite a ďalších parametroch. Prúd s účinkom prevažne inhibičným má frekvenciu 100 Hz, prúd s frekvenciou 50 Hz má skôr účinok dynamogénny, teda excitačný, facilitačný a tonizujúci, odstraňuje opuch obalu nervu, tlmí bolesť, tonizuje svaly. Procedúru predpisuje lekár, upresní lokalitu aplikácie a potrebnú charakteristiku druhu prúdu.
e) TENS – transkutánna elektrická elektroneurostimulácia využíva princíp, že vedenie bolestivých vzruchov a vnímanie bolesti je možné zmierniť až potlačiť dráždením nervov na rôznych úrovniach nervového systému. Použité impulzy sa líšia svojim tvarom (symetricky či asymetricky bifázické, bifázické alternujúce), sú veľmi krátke (0,01 – 0,75 ms). Aplikujú sa ako TENS kontinuálne, či TENS-burst v salvách alebo TENS-surge vo vlnách. Indikované sú predovšetkým stavy vyžadujúce zníženie bolesti (ochorenie chrbtice, bolesti hlavy, poúrazové bolesti a mnoho ďalších). Procedúru predpisuje lekár.
f) Impulzoterapia využíva liečebný účinok presne tvarovaných prúdových impulzov (napr. sínusový, pravouhlý, triangulárny, symetrický, asymetrický monofázický, bifázický, a i.). Zásadné delenie je na prúdy s kolmým či strmým nástupom a prúdy so šikmým pozvoľným nástupom. Využitie je veľmi široké: pri pravouhlých prúdoch na dráždenie zdravých svalov a nervov (elektrogymnastika), na prevenciu vzniku svalových atrofií, posilňovanie brušných a chrbtových svalov, posilňovanie svalového korzetu, pri šikmých prúdoch s pozvoľným nástupom na selektívne dráždenie nervov pri periférnych parézach, dráždenie hladkých svalov, ovplyvnenie bolestivých neuralgií, ako aj na diagnostiku periférnych paréz pomocou I/t krivky, reobázy, chronaxie a akomodačného kvocientu. Dráždenie tiež podporuje hyperémiu, trofiku, reflexne môže viesť k relaxácii a detonizácii, pôsobí aj analgeticky. Procedúru predpisuje lekár.
g) Magnetoterapia využíva liečebné účinky pôsobenia magnetického poľa na biologické tkanivá. Najmenší účinok majú magnetické polia statické, intenzívnejšie sú magnetické polia striedavé a najrazantnejšie magnetické polia pulzné. V praxi sa používajú rôzne elektromagnetické prístroje, ktoré produkujú predovšetkým pulzné magnetické pole určitého tvaru, frekvencie a intenzity. Hlavné účinky magnetického poľa na živé tkanivá sú vazodilatácia, analgézia, protizápalový efekt, myorelaxácia a spazmolytický efekt, podpora procesov hojenia a protiedémové pôsobenie. Aplikátory majú tvar dutých solenoidových valcov či tvar prstenca, plochých aplikátorov či dvojdielných stojanových aplikátorov (magnetická indukcia tzv. dvojdeky pre transregionálnu aplikáciu). Magnetoterapia má aj svoje kontraindikácie. Je to predovšetkým kardiostimulátor, krvácavé stavy, myasthenia gravis, všetky mykotické (pliesňové) ochorenia pre riziko ich generalizácie, nádorové ochorenia, juvenilný diabetes, gravidita, aktívna TBC. Procedúru predpisuje lekár, časová jednotka je 30 minút.